PIESZA PIELGRZYMKA AKCJI KATOLICKIEJ DO ŚW. JANA Z DUKLI

12 Lipca br. odbyła się 23. piesza pielgrzymka członków Akcji Katolickiej z terenu archiprezbiteratu krośnieńskiego do św. Jana z Dukli, patrona Archidiecezji Przemyskiej. Jak już wynika z wieloletniej naszej tradycji, równocześnie o godz. 5:00 z dwóch miejsc naszego archiprezbiteratu tj. z Krosna parafii św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli (pielgrzymów pobłogosławił na drogę ks. Jan Bielec, Archiprezbiter) oraz z parafii Kopytowa (pielgrzymów pobłogosławił ks. proboszcz Jacek Pasztuk) wyruszyły dwie grupy pielgrzymów, które na miejsce spotkania wyznaczyły sobie parafię Wietrzno.

W sercach nieśliśmy intencje naszych rodzin, parafii, Ojczyzny oraz dziękczynienie za dar i wizytę na krośnieńskiej ziemi św. Jana Pawła II papieża Polaka, szczególnie mając na uwadze 100. rocznicę Jego urodzin. W tym roku była to wyjątkowo trudna pielgrzymka z uwagi na padający obficie deszcz i wymogi  sanitarne. Tylko odmawiany różaniec dodawał nam sił i niósł na spotkanie ze św. Janem do Dukli. Wielu też pielgrzymów ofiarowało ten dodatkowy trud o mądrość naszych rodaków w wyborach prezydenckich.

Po spotkaniu w Wietrznie i gościnnym przyjęciu przez tamtejszy POAK, który zaserwował nam przysłowiową kawę i ciastko za co szczególnie im dziękujemy, ruszyliśmy dalej ochoczo w liczbie około 60-ciu pielgrzymów już jako jedna grupa, a na naszych twarzach pojawiły się pierwsze uśmiechy bo przestał padać deszcz. Około godz. 10.30 już witaliśmy się ze św. Janem w Dukli, a o godz. 11.00  rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, którą celebrował biskup tarnowski, Andrzej Jeż. W  homilii stwierdził, że na wzór św. Jana z Dukli, każdy z nas może sięgać po świętość, wystarczy tylko w ciszy obcować ze Słowem Bożym i słuchać serca w którym przemawia Bóg. Po błogosławieństwie, i wspólnym odmówieniu litanii do św. Jana z Dukli, ojciec gwardian poczęstował wszystkich pielgrzymów klasztornym bigosem.

Wszystkim którzy pomogli nam w organizacji tej pielgrzymki i za trud pielgrzymowania w tych trudnych warunkach, Bóg Zapłać.

                                                           

Odpowiedzialny

za archiprezbiterat krośnieński

Stanisław Tabiś