WIWAT MAJ! WIWAT RZECZYPOSPOLITA!

Święto Flagi poprzedza dziś rocznicę uchwalenia Konstytucji. Doniosłość i wagę Konstytucji 3 Majowej znamy od lat. Przypadająca właśnie 230. rocznica jej uchwalenia staje się doskonałą sposobnością do odczytania na nowo jej treści i docenienia jej wpływu na kształtowanie Polski. Konstytucja 3 Maja, była pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną konstytucją.

Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja, doceniając jej wkład w rozwój polskiego patriotyzmu. Uchwalona w 1791 roku należy do najważniejszych w historii Narodu i Państwa Polskiego. Wprowadziła trójpodział władzy, niosła gwarancję swobód obywatelskich, stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.

W związku z pandemią nie mogą odbyć się wielkie uroczystości i apele. Niemniej jednak w wielu miejscach, jej choćby symboliczne obchody mają miejsce. Doświadczymy form świętowania w nowych przestrzeniach.  Nie zabraknie także naszej modlitwy w intencji Ojczyzny! Niech towarzyszy nam Biało – Czerwona!

Radosnego świętowania!

Urszula Furtak,
prezes Akcji Katolickiej w Polsce