RADOŚĆ WIGILIJNEGO WIECZORU Z SENIORAMI W PRZYSIETNICY

GOŚCIU OCZEKIWANY, WEJDŹ W NASZE PROGI, NAPEŁNIJ TO MIEJSCE SZCZEGÓLNĄ MIŁOŚCIĄ, BĄDŹ POŚRÓD NAS-NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS, BÓG ŻYWY, ZRODZONY Z MARYI DZIEWICY W BETLEJEMSKIEJ STAJENCE!

Tym szczególnym pozdrowieniem pełnym uwielbienia przywitaliśmy nowonarodzonego Księcia Pokoju i zapragnęliśmy, by tego wieczoru Jego obecności doświadczył każdy z nas. Był to czas szczególny, czas łaski dla wszystkich- i dla gospodarzy i gości.

Zwyczaj spotkań opłatkowych organizowanych przez Akcję Katolicką ma w Przysietnicy wieloletnią tradycję. Po dwóch latach przerwy 7 stycznia 2023 roku udało nam się zorganizować 25 Spotkanie Opłatkowe dla seniorów w Domu Strażaka. Jak za dawnych lat liczne grono osób samotnych i starszych odpowiedziało na zaproszenie. Na uroczystość przybyło wielu gości : ksiądz proboszcz Jan Smoła wraz z księdzem wikariuszem Bartłomiejem Dziepakiem, poseł do parlamentu Adam Śnieżek, starosta Brzozowa Zdzisław Szmyd. Szczególne podziękowania skierowane zostały do Burmistrza Brzozowa Szymona Stapińskiego, który wsparł finansowo organizację tego spotkania. Poparli również naszą inicjatywę radni powiatowi i gminni: Marek Wacek, Stanisław Szarek, Tomasz Rzepka, Adam Pomykała, Grzegorz Pietryka. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie Jerzy Ferdynand Adamski obdarował zebranych grudniowym numerem „Wiadomości Brzozowskich”. Nie zabrakło również sołtysa Krzysztofa Zubla, który jak co roku bezinteresownie udekorował salę. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich upiekły pyszne paszteciki i umiliły czas gościom przyśpiewkami oraz zabawnym skeczem. Podarowały również seniorom pomysłowe stroiki. Przygrywała jak zawsze kapela „Przysietczanie”

z organistą Piotrem Buczkiem na czele. Kolędy i melodie taneczne podobały się gościom. Był czas i na występy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr1 w Przysietnicy pod opieką nauczycieli: Marty Szczepek, Magdaleny Dudek, Mieczysława Dąbrowskiego i Daniela Dyki oraz zaangażowanych rodziców. Urzekły wszystkich śpiewane kolędy, pastorałki i barwne układy taneczne. Przy akompaniamencie akordeonu i gitary rozbrzmiewały wesołe melodie z przytupem. Na koniec zagrała dziecięca orkiestra złożona z różnych instrumentów. Widownia nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami. Członkowie Akcji Katolickiej ugościli zaproszonych gości smacznymi posiłkami i pysznym ciastem. Nie zabrakło ciepłych słów i serdecznych gestów oraz szczerych życzeń. Wielu z tych, którzy przychodzili co roku na wigilijną wieczerzę już nie było. Doszli inni, by poczuć tę niepowtarzalną atmosferę wspólnego kolędowania. Chwila ta nastrajała do wspomnień i wdzięczności za duchową obecność naszych kapłanów-dawnych proboszczów; Pawła Komborskiego i Zygmunta Trojnara. Pierwszy z nich przybył i odszedł do domu Pana w Święto Objawienia Pańskiego, a drugi zachęcił nas przed laty do zorganizowania Spotkania Opłatkowego dla seniorów.

Nasi przodkowie mawiali –„Gość w dom, Bóg w dom!” Niech radość i pokój zagoszczą w sercach tych, którzy przybyli na naszą uroczystość i niech będzie Bóg uwielbiony.

fot: Gmina Brzozów

Zofia Dąbrowska