KALENDARIUM ORAZ KIERUNKI PRACY AKCJI KATOLICKIEJ NA ROK 2019

Przełom każdego roku to czas podsumowań i planów. Podczas ostatniego spotkania Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej zatwierdzono również kalendarium oraz kierunki pracy Akcji Katolickiej w Polsce na rok 2019 oparte na programie duszpasterskim Kościoła w Polsce z hasłem „W mocy Bożego Ducha”, które to przekazujemy dziś do  wiadomości.

Na każdym szczeblu naszych Akcyjnych struktur dokonywane są podsumowania, często bardzo dynamicznej pracy zarówno nad prowadzoną systematyczną formacją jak i szerokim spektrum  podejmowanej działalności w przestrzeni społecznej.

Zarząd Krajowy Akcji Katolickiej w Polsce także przygotowuje podsumowanie minionego czasu. Jednak spojrzenie w przyszłość, jest naszym priorytetem. Towarzyszy nam niezmiennie zasada – widzieć – ocenić – działać. Zauważyć i rozeznać te przestrzenie gdzie tak bardzo potrzeba prawdy i świadectwa zaniesienia dobrej nowiny. By trafiła ona do wielu ludzi, którzy skarbu wiary nie otrzymali w swojej rodzinie lub gdzieś w wirze pędzącego życia ten skarb zagubili. Pozostajemy również otwarci na potrzeby, które wynikną z czasu, który przed nami.

„Bogu dziękujcie (…). Ducha nie gaście” na kanwie słów z listu Św. Pawła nasz Święty Patron,  dziękczynienie Bogu wskazywał jako zasadniczy warunek, aby „nie gasić ducha”. Przybliżał nam słowa Apostoła, że są one wezwaniem i zarazem przestrogą. „Jeśli Bóg dał nam siły ducha… to teraz, wędrując ku przyszłości, nie możemy zrażać się trudnościami. Te trudności są nieodzowne. Należą one poniekąd do samej istoty przemian, jakie muszą się dokonać. Przejście od społeczeństwa „zniewolonego” do społeczeństwa obywatelskiego, suwerennego, do Rzeczypospolitej, stawia przed każdym nowe zadania” – mówił Jan Paweł II w Warszawie, 9 czerwca 1991, podczas przemówienia pożegnalnego na lotnisku Okęcie, zamykającego pierwszą po odzyskaniu wolności pielgrzymkę do Ojczyzny.

Urszula Furtak
Prezes Zarządu KIAK

do pobrania PDF:

kierunki –  ; kalendarium  –