FESTYN RODZINNY „ZJEDNOCZENI W DUCHU…”

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która w tym roku wypadła 9 czerwca, to dla naszej przeworskiej parafii pw. Ducha Świętego czas odpustu parafialnego. W bieżącym roku zbiegła się ona z Ogólnopolskim Marszem dla Życia i Rodziny, w który postanowiliśmy się włączyć, organizując takowy w Przeworsku. Odpust parafialny stał się w tym roku szczególnym świętem RODZINY, świętem stanowiącym okazję do tego, by publicznie zamanifestować radość z daru życia oraz rodziny jako najlepszego środowiska do rozwoju osobowego każdego człowieka.

MARSZ poprzedziła Msza Święta koncelebrowana, którą odprawili ksiądz Proboszcz Tadeusz Gramatyka i ksiądz emeryt Stanisław Szałankiewicz. W wygłoszonej homilii ksiądz Prałat Tadeusz podkreślił jak ważną rolę w życiu Kościoła, każdego chrześcijanina i każdej rodziny odgrywa Duch Święty, jaką rolę odegrał w historii naszej Ojczyzny. Przed błogosławieństwem, świadectwem życia rodzinnego, modlitwy i rozwoju duchowego dzięki przynależności do Ruchu Światło Życie podzielili się Kasia i Piotr.

Po zakończonej Eucharystii ulicami miasta w radosnym marszu, wielbiąc Boga ze śpiewem na ustach, przeszliśmy na plac przy Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie rozpoczął się Festyn Rodzinny pod hasłem „Zjednoczeni w Duchu…”. W marszu wziął udział starosta przeworski pan Bogusław Urban. Swoją obecnością zaszczycili nas też pan burmistrz Leszek Kisiel, zastępca burmistrza pan Wojciech Superson, sekretarz miasta pani Agnieszka Zakrzewska, prezes DIAK pani Danuta Figiela, członek Zarządu pani Anna Lis, przedstawiciel KIAK pan Stanisław Mrugała. Zebranych powitał ksiądz Proboszcz. Na scenie przebogaty program artystyczny zaprezentowały dzieciaki z Przedszkola ze Studziana, Przedszkola Nr 2 oraz Nr 3 i Sióstr Miłosierdzia z Przeworska, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Urzejowicach oraz Uczniowie z Prywatnej Szkoły Muzycznej „Muzyczny Świat”, Nicola Piątek z Zespołu Szkół Zawodowych, zespół śpiewaczy „ Studzieńczanki” ze Studziana, schola dziecięca z bazyliki. Zwieńczeniem występów był koncert „Tylko Bóg i wszystko moje” w wykonaniu Chóru i Orkiestry Kameralnej CREATOR. Wydarzenia te przebiegały w świątecznej, miłej i radosnej atmosferze a towarzyszyły im: kiermasz prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Przeworsku, książki katolickiej, ciast, kawy, herbaty, zimnych napojów oraz kiełbasek z grilla. Był też popcorn i lody, zjeżdżalnie i dmuchane zamki, kule wodne, a także słoń policjant zabawiający najmłodszych. Wesołe zabawy i tańce dla dzieciaków i młodzieży poprowadziły animatorki Ewa i Monika. Można było też wykonać podstawowe badania medyczne prowadzone przez służbę zdrowia z przeworskiego ZOZ, obejrzeć wystawę promującą wartość życia ludzkiego „Ratuj mnie”.

W organizację tego przedsięwzięcia włączyli się członkowie POAK, Domowego Kościoła rejonu przeworskiego, Stowarzyszenia Straży Grobowej przy naszym Sanktuarium Grobu Bożego, animatorzy prowadzący scholę oraz młodzież z Oazy Dzieci Bożych. Dziękujemy również władzom samorządowym miasta, gminy i powiatu przeworskiego, pracownikom MOK-u, Policji, Straży Miejskiej, służbom medycznym oraz instytucjom i sponsorom indywidualnym, którzy wspierali naszą inicjatywę. Przede wszystkim BOGU NIECH BĘDĄ DZIĘKI za dar wspaniałej pogody, która umożliwiła zorganizowanie tego przedsięwzięcia w plenerze i wszystkim uczestnikom MARSZU i FESTYNU. To oni swoją obecnością dali ogromne świadectwo wiary, odpowiedzialności i troski za wychowanie swoich dzieci i szacunku dla życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Prezes POAK

Maria Malec