FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK „BIESZCZADZKIE KOLĘDOWANIE” WOŁKOWYJA 2019

W niedzielę 27 stycznia 2019 roku, w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Kolbe w Wołkowyi odbył się XVII Festiwal Kolęd i Pastorałek „Bieszczadzkie kolędowanie”. Organizowany jest on przez Parafię Rzymsko-Katolicką w Wołkowyi oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Polańczyku. Festiwal cieszy się niesłabnącą popularnością. Każdego roku zgłasza się coraz więcej uczestników. W tym roku udział wzięło 30 uczestników (soliści oraz zespoły), w sumie około 160 osób. Nasz Festiwal zaszczycił swoją obecnością poseł na Sejm RP p. Piotr Uruski.

Festiwal rozpoczęła Msza św. celebrowana przez ks. Adama Chrząszcza, proboszcza parafii. Po niej rozpoczęły się przesłuchania wszystkich zgłoszonych uczestników. Jury w składzie: ks. Tomasz Latoszek – proboszcz z Berezki, p. Lilla Różycka – nauczyciel muzyki, p. Katarzyna Zielińska-Onyszko – Wicewójt Gminy Solina oraz p. Wioletta Wyka – członek Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej z Wołkowyi miało trudne zadanie, aby ocenić występy uczestników, ze względu na bardzo zróżnicowany poziom wykonawczy.

W sprawne przeprowadzenie Festiwalu włączyli się członkowie POAK Wołkowyja: p. Bożena Wisła (prezes Oddziału) jako konferansjer, p. Honorata Wójcik, p. Mirosława Wronowska, p. Małgorzata Adamko pomagające w recepcji oraz p. Wioletta Wyka jako członek jury.

W kategorii Soliści młodsi I miejsce zajęły: Maja Galant (Werlas), Izabela Pasławska (Bukowiec) i Agata Kobrzyńska (Uherce). II miejsce zajęły: Elżbieta Morawska (Ustrzyki Dolne) i Magdalena Hryniak (Bukowiec), zaś III miejsce: Zuzanna Parys (Mchawa) i Adrianna Kruczek (Bukowiec).

W Kategorii Soliści starsi I miejsce zajęli: Antonina Witkowska (Wołkowyja) i Dawid Skiba (Ustrzyki Dolne); II miejsce: Daria Papciak (Ustrzyki Dolne), Emilia Dobosz (Ustrzyki Dolne) i Emilia Sowa (Mchawa), zaś III miejsce Justyna Bielecka (Rajskie) i Wiktoria Gankiewicz (Terka).

W Kategorii Soliści Gimnazjum I miejsce zajęli Weronika Krupa (Ustrzyki Dolne) i Adam Domański (Polańczyk), II miejsce dla Sandry Napora (Ustrzyki Dolne).

W kategoria Duety I miejsce przyznano Annie Wronowskiej i Justynie Wronowskiej (par. Wołkowyja) oraz Adamowi i Agacie Kobrzyńskim (Uherce). Drugie miejsce zajął duet Antonina Witkowska i Oliwia Semczak (par. Wołkowyja), zaś III miejsce zajął duet Martyna Paradowska i Adam Domański (Polańczyk).

W kategorii Chóry I miejsce przyznano razem chórowi Gaudium (Uherce) i chórowi kameralnemu kl. IV-VI ze Szkoły Podstawowej Wołkowyja.

Natomiast w kategorii Zespoły i Schole I miejsce przypadło Zespołowi wokalno-instrumentalnemu kl. VII-VIII ze Szkoły Podstawowej Wołkowyja oraz Aniołkom z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Ustrzyk Dolnych. Drugie miejsce zajęły Schola Edmundo z Mchawy oraz schola parafialna z Wołkowyi, zaś III miejsce przypadło Zespołowi kl. III Szkoły Podstawowej w Uhercach.

Wyróżnienie otrzymał Paweł Wronowski z Rybnego.

Nagrodę Grand Prix Festiwalu (tablet) otrzymał Paweł Maszczak z Myczkowa. Natomiast nagrodę publiczności ufundowaną (jak co roku) przez Państwo Agatę i Mariusza Siuciaków zdobyła Zuzanna Parys z Mchawy.

Posiłki dla wykonawców zostały ufundowane przez ośrodek ,,Rancho’’ Państwa Danuty i Mieczysława Wojtanowskich, zaś nagrody dla uczestników ufundowane zostały przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Polańczyku oraz przez Parafię w Wołkowyi. Tegoroczny Festiwal ,,Bieszczadzkie Kolędowanie‘’ prowadzili Ks. Marcin Piliszko i Pani Bożena Wisła.

POAK

Wołkowyja