XX DZIEŃ PAPIESKI

Już wkrótce 11 października br.  będziemy obchodzili XX Dzień Papieski, którego hasło brzmi „Totus Tuus”. To dzień radości i pamięci o Papieżu Polaku, w łączności z obecnym Ojcem Świętym.  23 września br. w Sali Plenarnej Konferencji Episkopatu Polski odbyło się spotkanie  Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego, podczas którego omówiony był stan przygotowań do jubileuszowego XX Dnia Papieskiego oraz towarzyszących mu imprez. Przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji kościelnych tworzących OKO, w tym również Akcja Katolicka w Polsce, informowali o inicjatywach planowanych na czas obchodów tegorocznego Dnia Papieskiego. Z wielkim zadowoleniem zostały przyjęte propozycje uroczystości i wydarzeń nadesłane przez kilkanaście Diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej.

Program obchodów proponowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia jest bogaty i interesujący. 10 października br. w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się po raz dwudziesty Gala Nagród TOTUS TUUS 2020 transmitowana przez TVP 2 o godz. 16.00. Natomiast w niedzielę 11 października br. będą transmitowane Msze święte: Msza św. o godz. 9.00 w Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie,  w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, celebrowana przez J.Em. kard. Kazimierza Nycza (transmitowana przez Polsat News); Msza św. o godz. 9.30 w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, celebrowana przez J.Em. kard. Stanisława Dziwisza (transmitowana przez TVP 1 i TVP POLONIA); Msza św. radiowa o godz. 9.00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, celebrowana przez biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej Michała Janochę. Również 11 października br. o  godz. 17.30 w TVP 1 będzie transmisja Galowego Koncertu XX Dnia Papieskiego.  Natomiast na 13 października br.  zaplanowana jest Konferencja naukowa XX Dnia Papieskiego: ”Totus Tuus postawa na dzisiaj”. Konferencję poprzedzi Msza św. o godz. 9.00 w Kościele Seminaryjnym Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu 52/54 w Warszawie.  Konferencja, pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz pod auspicjami Kazimierza Kardynała Nycza Metropolity Warszawskiego  odbędzie się w Sali Konferencyjnej Kurii Metropolitalnej w Warszawie, ul. Miodowa 17/19.  Oczywiście w niedzielę 11 października br., ale też w dni poprzedzające i następne, jak każdego roku, odbędzie się kwesta na  program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. Ze wsparcia „Dzieła” korzysta rocznie blisko 2 tys. osób z całej Polski. Stypendia przyznawane są już od VII klasy szkoły podstawowej i mogą być kontynuowane aż do zakończenia studiów. Przez 20 lat działalności Fundacja pomogła ukończyć studia tysiącom młodych ludzi. Oprócz październikowej zbiórki „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspierać przez cały rok – wysyłając SMS o treści STYPENDIA na numer 74 265 (4,92 z VAT) lub przelewając dowolną kwotę na numer rachunku 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” powstała w 2000 roku. Z pozostałych po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski środków utworzono organizację, która początkowo pomagała 500 osobom z 5 wschodnich diecezji. Obecnie z jej wsparcia rocznie korzysta blisko 2000 młodych uzdolnionych osób.

Elżbieta Olejnik