Dzisiaj, 27 czerwca 2026 r., w Przemyślu odbyło się Walne Zebranie Członków Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą sprawowaną w Archikatedrze Przemyskiej, której przewodniczył ks. Krzysztof Szybiak, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. Ksiądz Asystent wygłosił do zgromadzonych okolicznościową homilię, zachęcając do wiernej i odpowiedzialnej służby Kościołowi oraz zaangażowania w działalność Akcji Katolickiej.
Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy udali się do krypty archikatedry, gdzie spoczywa śp. ksiądz arcybiskup Józef Michalik – założyciel Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej. Tam wspólnie modlili się o dar życia wiecznego dla zmarłego Pasterza oraz dziękowali za jego wieloletnią troskę i wkład w rozwój Akcji Katolickiej.
Po zakończeniu części liturgicznej uczestnicy Zebrania Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej obradowali w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.
Obrady otworzył Prezes Zarządu DIAK, po czym dokonano wyboru Prezydium Zebrania oraz Komisji Skrutacyjnej. Następnie przedstawiono sprawozdanie z działalności Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej za kończącą się kadencję 2022–2026.
Kolejnym punktem było omówienie procedury wyboru Prezesa, Zarządu Diecezjalnego, delegatów do Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej oraz Komisji Rewizyjnej. Po zgłoszeniu kandydatów uczestnicy podjęli uchwałę określającą liczebność Zarządu, a następnie przeprowadzono wybory do władz Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, wybór delegatów do KIAK oraz Komisji Rewizyjnej.
Na zakończenie obrad ks. Krzysztof Szybiak, asystent diecezjalny, udzielił wszystkim zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa.
Wyniki wyborów oraz skład nowo wybranych władz Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej przedstawimy poniżej, natomiast funkcję Prezesa przedstawimy po wyborze Prezesa przez Księdza Arcybiskupa Adama Szala, Metropolitę Przemyskiego.