UMACNIAMY WIĘZI, TWORZYMY WSPÓLNOTĘ

Parafialne spotkania opłatkowe w Przysietnicy organizowane przez Akcję Katolicką cieszą się dużym zainteresowaniem osób starszych, chorych i samotnych, bo wyzwalają pragnienie niesienia Chrystusa tym, dla których relacja z Bogiem i z drugim człowiekiem jest źródłem prawdziwej radości. Tradycyjnie uroczystość ta odbywa się w okolicy święta Objawienia Pańskiego w sali Domu Strażaka.
Wszyscy z utęsknieniem czekają na Słowo Boże, łamanie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd . Cieszyły i tym razem życzenia miejscowych duszpasterzy – księdza proboszcza Jana Smoły (głównego sponsora) oraz księży wikariuszy: Pawła Biernata i Andrzeja Urbowicza. Na spotkanie z seniorami 4 stycznia 2020 roku przybyli: burmistrz Brzozowa- Szymon Stapiński oraz radni powiatowi: Marek Wacek i Stanisław Szarek, radni gminni: Adam Pomykała i Grzegorz Pietryka, dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie Agnieszka Adamska, pracownik muzeum i autor zdjęć Marek Marański, członek zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej i odpowiedzialny za pracę AK w Achiprezbiteracie Sanockim Stanisław Jarosz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Przysietnicy Wiesława Szarek oraz prezes OSP w Przysietnicy Bogdan Fiejdasz. Poszczególni goście kierowali serdeczne życzenia do seniorów z nadzieją na kolejne spotkanie w przyszłym roku. Panowała niepowtarzalna atmosfera, pełna dobroci i spontanicznej życzliwości. Wspominano tych uczestników wigilijnych spotkań, którzy odeszli do Pana, a w szczególności Księdza prałata Zygmunta Trojnara, towarzyszącego seniorom przez ponad 20 lat.
Ten niezwykły wieczór ubogaciły występy Koła Gospodyń Wiejskich z Wandą Bąk na czele oraz kapeli ludowej „Przysietczanie” kierowanej przez Piotra Buczka, akompaniującego również solistom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przysietnicy. Młodzi aktorzy zaprezentowali przedstawienie teatralne „Bóg się rodzi wśród ubogich”, które ukazało konsumpcyjny styl życia współczesnych ludzi i brak miłości. Przepięknie zaśpiewane kolędy i pastorałki w wykonaniu Sabriny Mechtoub, Emilii Szpiech, Malwiny Pytlak i Kingi Pietryki zachwyciły widownię. Uczniów przygotowały panie: Dorota Borula, Magdalena Paśko i Ewa Wieczorek. Nie zabrakło też elementów humorystycznych, gdy na scenie pojawili się dziad i baba, czyli miejscowe gospodynie.
Jak co roku w przygotowanie tego opłatkowego spotkania zaangażowali się oprócz członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Przysietnicy liczni wolontariusze, którzy bezinteresownie pomagali w kuchni, piekli ciasto, czy też podwozili osoby starsze na miejsce uroczystości.
Wspólne gromadzenie się przy wigilijnym stole buduje wspólnotę i umacnia więzi, a to ważne w dzisiejszych czasach, gdy wielu ludziom doskwiera samotność. Oby nikt wśród nas nie był anonimowy, niech wszyscy czują się ważni i potrzebni, gdy w sercach rodzi się Maleńka Miłość.

Zofia Dąbrowska

Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Przysietnicy

Fot. Marek Marański