PATRIOTYCZNY WIECZÓR W LASZKACH

We wtorek 11 września, w kolejnym dniu Nowenny w intencji naszej Ojczyzny  odbyły się eliminacje  do konkursu „Śpiewam mojej Ojczyźnie”  w archiprezbiteracie jarosławskim. Eliminacje miały miejsce w parafii pw. św. Zofii i Szczepana w Laszkach. Rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną przez  dziekana dekanatu Radymno II, ks. proboszcza Zbigniewa Szewczyka i wikariusza ks. Piotra Długiego. Eucharystia zakończyła się modlitwą za Ojczyznę .

Po Mszy św. odbyły się eliminacje. Jako pierwsza wystąpiła Julia Salamon /skrzypce/ z Wietlina. Po niej  swój dłuższy program w wersji   wokalno –  instrumentalnej zaprezentowała grupa młodzieży oazowej z Wielkich Oczu: Anna Puzyr /skrzypce/, Kamil Staromiejski / akordeon/, oraz Martyna Grabas, Kinga Spital, Aleksandra Staromiejska i Hubert Dyś. Kolejną występującą była  Amelia Zawisiak z Muniny, a po niej  Pani Anna Orlewicz z Rudołowic.

Jury  w składzie: ks. proboszcz Zbigniew Szewczyk , odpow. za AK Archiprezbiteratu Jarosławskiego Pani Cecylia Baran, opow.. za AK dekanatu Radymno II  Anna Bałata miało niemały dylemat w wyborze  wykonawcy do awansu na szczebel diecezjalny konkursu. Wszyscy wykazali się profesjonalnością w wyborze repertuaru, świetnym przygotowaniem i wykonaniem utworów . Po dłuższej naradzie wytypowana została Pani Anna Orlewicz. Doceniono jej wielki wkład w przygotowanie autorskiego programu. Wykonała ona pieśni; Dla żołnierza,  Konnica, Za Polskę, Po wielkim boju. Jest  autorką  tekstów zainspirowanych wywiadami z uczestnikami walk podczas II wojny światowej oraz  wiedzą historyczną. Jest również kompozytorem melodii, które przygotowała we współpracy z Domem Kultury w Jarosławiu.

Podziękowanie za udział w konkursie  złożył  wykonawcom ks. Zbigniew Szewczyk oraz Pani Cecylia Baran, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, książki i drobne upominki.

Następnie  spotkaliśmy się  w salce przy ciastku i herbatce.  Tu mieliśmy okazję wspólnie śpiewać  pieśni o Ojczyźnie. O  godz. 21.00 po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwie kapłańskim zakończyliśmy ten patriotyczny wieczór.

Anna Bałata