ŁAŃCUCKA NOCNA DROGA KRZYŻOWA

Jezus powiedział: „Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze swój krzyż i niech Mnie naśladuje”.

 W nocy z piątku na sobotę (22.03 na 23.03) grupa ponad 150 osobowa wybrała dobrowolnie inną, ale  właściwą, pewną,  wymagającą formę przeżycia Drogi Krzyżowej.  I nie chodzi tu o sport czy próbę swoich sił, ale o duchowe spędzenie czasu sam na sam  z Bogiem, a jednocześnie ze swoim bliźnim, który jest obok ciebie, któremu pomożesz podając mu swoją dłoń. A może tobie ktoś pomoże  podejść pod górę, poda ci butelkę z wodą. Kiedy już od wyczerpania i braku sił nie można uciec, zawrócić , bo jest ciemna noc, zatrzymujesz się, rozważasz  kolejną stację męki Chrystusa i podążasz dalej, odkrywasz, że to wiara daje ci siłę aby dalej iść, że za „horyzontem” jest coś więcej, że jest wieczność, że twoją siłą staje się Bóg i nie wątpisz, że w istocie tak jest.

Pomimo różnych, ważnych wydarzeń w tych dniach  bardzo dużo osób wybrało  IX Łańcucką Nocną Drogę Krzyżową. Można było zauważyć , że było bardzo dużo  młodych osób, wiele rodziców z dziećmi, którzy podjęli trud wędrówki.

Rozważaliśmy tę drogę w łączności z Błogosławionymi: Józefem, Wiktorią i ich Dziećmi, aby ich boleści i nadzieje, złączone z Krzyżem Jezusa, stały się dla każdego z uczestników szkołą prawdziwej miłości bliźniego. Jezus  nie tylko uczył, że „nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół”, ale Sam jako pierwszy poszedł drogą krzyża jako drogą miłości i wierności woli Ojca.

Jedna z pięciu tras  wiodła w tym roku do Markowej, rodzinnej miejscowości Błogosławionych Józefa i Wiktorii wraz z Dziećmi. Na zakończenie Drogi Krzyżowej , w Kościele Parafialnym modliliśmy Litanią do Błogosławionych Męczenników przy ich Relikwiach.

Pragnę  podziękować wszystkim uczestnikom za tak liczny udział, Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej przy parafii p.w. Świętego Józefa w Łańcucie Podzwierzyńcu za pomoc przy organizacji, Księdzu Piotrowi  i Księdzu Sebastianowi  za odprawioną Mszę Świętą.

Szczególne podziękowania kieruję do Księdza  Prałata Romana Chowańca, Proboszcza z Markowej za jego przychylność  i otwarcie Świątyni  w środku nocy. Serdeczne Bóg Zapłać.       

Jan Szylar

Prezes POAK parafii Chrystusa Króla w Łańcucie