FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK WOŁKOWYJA 2018

W niedzielę 21 stycznia 2018 roku, w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Kolbe w Wołkowyi odbył się XVI Festiwal Kolęd i Pastorałek „Bieszczadzkie kolędowanie”. Organizowany jest on przez Parafię Rzymsko-Katolicką w Wołkowyi oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Polańczyku. Festiwal cieszy się niesłabnącą popularnością. Każdego roku zgłasza się coraz więcej uczestników. W tym roku udział wzięło 34 uczestników (soliści oraz zespoły), w sumie około 200 osób.

Festiwal rozpoczęła Msza św. celebrowana przez ks. Proboszcza Adama Chrząszcza. Po niej rozpoczęły się przesłuchania wszystkich zgłoszonych uczestników. Przed rozpoczęciem śpiewania wspomniano śp. Alicję Leicht – dyrektorkę Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Baligrodzie, która zmarła pod koniec 2017 r., a która wielokrotnie wraz z podopiecznymi brała udział w kolejnych edycjach Festiwalu. Jury w składzie: ks. Tomasz Latoszek – proboszcz z Berezki, p. Lilla Różycka – nauczyciel muzyki, p. Katarzyna Zielińska-Onyszko – wicewójt Gminy Solina, p. Janusz Opar – organista i członek kapeli „Siwy Jan” oraz p. Wioletta Wyka – członek Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej z Wołkowyi miało niełatwą sprawę, aby ocenić występy uczestników, ze względu na bardzo zróżnicowany poziom wykonawczy.

W sprawne przeprowadzenie Festiwalu włączyli się członkowie POAK Wołkowyja: p. Halina Mrzygłód jako konferansjer, p. Bożena Wisła (prezes Oddziału) i p. Małgorzata Adamko pomagające w recepcji oraz p. Wioletta Wyka jako członek jury.

Nagrodę Grand Prix Festiwalu (keyboard) otrzymał Kamil Opar z Baligrodu. Natomiast nagrodę publiczności ufundowaną (jak co roku) przez Państwo Agatę i Mariusza Siuciaków zdobyła Izabela Pasławska z Bukowca.

Posiłki dla wykonawców zostały ufundowane przez ośrodek ,,Rancho?? Państwa Danuty i Mieczysława Wojtanowskich, zaś nagrody dla uczestników ufundowane zostały przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Polańczyku oraz przez Parafię w Wołkowyi. Tegoroczny Festiwal ,,Bieszczadzkie Kolędowanie” prowadzili Ks. Adam Chrząszcz i Pani Halina Mrzygłód.