DZIEŃ SKUPIENIA ARCHIPREZBITERATU ŁAŃCUCKIEGO

Dnia 2 marca 2024 roku w kościele farnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Łańcucie, odbyło się spotkanie członków Akcji Katolickiej archiprezbiteratu łańcuckiego, któremu przewodniczył ks. prałat Józef Niżnik  Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej, a także kustosz Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.

Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem Drogi Krzyżowej, którą poprowadziła Akcja Katolicka z Markowej, rozważając przy każdej stacji męczeństwa Pana Jezusa, tragiczne losy Błogosławionej Rodziny Ulmów.

Następnie wysłuchaliśmy konferencję ks. prałata Józefa Niżnika, w której przypomniał historię powstania Akcji Katolickiej, oraz jej reaktywowania w latach 90-tych XX wieku. Szczególną uwagę zwrócił na miejsce Akcji Katolickiej w Kościele i pełnienie przez nią ważnego, odpowiedzialnego urzędu, a także spotkań i aktywności członków.

Po konferencji miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu i wspólna adoracja. Na zakończenie odmówiliśmy litanię do św. Andrzeja Boboli i zostaliśmy pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem.

Po krótkiej przerwie, podczas której była możliwość  nabycia najnowszej książki-albumu o Św. Andrzeju Boboli napisanej przez Czesława Ryszkę, a wydanej przez Białego Kruka było przygotowanie do Mszy św.

Liturgii Eucharystycznej koncelebrowanej przewodniczył ks. Józef Niżnik w asyście proboszcza łańcuckiej fary ks. prałata Grzegorza Garbacza oraz proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla w Łańcucie ks. prałata Roberta Greli. Homilię wygłosił także ks. J. Niżnik zwracając uwagę na sytuację Kościoła w dzisiejszym czasie, na porzucanie wartości, którymi żyły poprzednie pokolenia. Zauważył jak ważną potrzebą jest modlitwa, która jednoczy nas  wokół Kościoła, wokół biskupów i kapłanów, jak potrzebna jest ona dzisiaj naszej Ojczyźnie. Zachęcał do włączenia się w modlitwę za Ojczyznę za przyczyną św. Andrzeja Boboli Patrona Polski i naszej Akcji Katolickiej. Na zakończenie wszyscy obecni zostali pobłogosławieni relikwiami św. Andrzeja Boboli oraz otrzymali pamiątkowe obrazki z wizerunkiem łaskami słynącej Matki Bożej Szkaplerznej – Pani Łańcuckiej z tekstem modlitwą do niej.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 członków Akcji Katolickiej z archiprezbiteratu łańcuckiego.

Maria Rutowicz POAK Łańcut-Fara