W Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu zainaugurowany został Rok Jubileuszowy 2025, przezywany pod hasłem: Pielgrzymi nadziei. Modlitwie przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal.
Modlitewne wydarzenie, które miało miejsce 29 grudnia 2024 r. w Przemyślu, rozpoczęło się w kościele Ojców Franciszkanów, gdzie wierni wsłuchali się w Słowo Boże, odczytany został też fragment bulli Papieża Franciszka. Także z tego miejsca wyruszyła uroczysta procesja do Bazyliki Archikatedralnej, na której czele niesiony był Krzyż, symbol rozpoczynającego się świętego czasu.
Po dotarciu biskupów, kapłanów i wiernych do archikatedry, przy chrzcielnicy odbył się obrzęd błogosławieństwa wody, którą pokropiono wszystkich uczestników uroczystości otwarcia Roku Jubileuszowego 2025.
W homilii abp Adam Szal podkreślał wagę, rozpoczętego przez Papieża Franciszka 24 grudnia, a teraz zainaugurowanego w diecezjach na całym świecie Roku Jubileuszowego 2025. W sposób szczególny nawiązał do obchodzonego w tym dniu święta Świętej Rodziny.
– Dzisiaj chcemy popatrzeć na Świętą Rodzinę – mówił Metropolita Przemyski i zaznaczył, że chrześcijanie czczą ją od pierwszych wieków. – My też chcemy czcić Jezusa, Maryję i Józefa. To Jezus jest najważniejszy na tym wizerunku, to ku Niemu zmierza historia zbawienia, do Niego zmierzamy też my. Czcząc Świętą Rodzinę, chcemy wielbić Jezusa, Boga-człowieka, ale też Maryję, Świętą Bożą Rodzicielkę i św. Józefa, który ma prawo do szczególnej czci, z uwagi na swoje posłannictwo.
Abp Szal podkreślał, że Święta Rodzina jest świadectwem i przykładem tego, jak powinny żyć rodziny także dzisiaj. – Tajemnica każdej rodziny jest to, że jej fundamentem jest miłość, wiara i nadzieja. Małżeństwo to zjednoczenie w dawaniu siebie, to miłość tak wielka, że została podniesiona z woli Chrystusa do godności sakramentu. To środek do zjednoczenia z Bogiem, to znak jedności Chrystusa z Kościołem.
Hierarcha podkreślił, że rozpoczęcie w diecezjach Roku Jubileuszowego 2025 w święto Świętej Rodziny ma szczególne znaczenie. Nawiązując do nauczania św. Jana Pawła II podkreślił, że rodzina głosi Ewangelię nadziei. – W Roku Jubileuszowym 2025 chcemy być pielgrzymami nadziei, chcemy iść ku nadziei, która jest Chrystus. To bardzo trudne zadanie, gdyż świat zdaje się postępować w wielu przypadkach wbrew rozumowi, sercu, pragnieniom, wbrew naszym oczekiwaniom.
Abp Szal podkreślił, że nadzieją Kościoła są grupy i wspólnoty duszpasterskie, które wśród swoich zadań mają troskę o rodzinę. – Nadzieją są kręgi Domowego Kościoła – mówił Metropolita Przemyski, zaznaczając, że święto Świętej Rodziny jest dniem ich patronalnego święta. – Oby ta formacja podejmowana przez rodziny w tych wspólnotach, owocowała umocnieniem wszystkich rodzin. By rodziny skupione w kręgach Domowego Kościoła promieniowały na swoje otoczenie, pokazując, że można być w rodzinie szczęśliwym, radosnym, że można przeżywać czas swojej formacji podczas rekolekcji i spotkań formacyjnych.
Wśród wspólnot odpowiedzialnych za rodzinę abp Szal wspomniał tez Akcję Katolicką (którą reprezentował cały Zarząd DIAK) i Katolickie Stowarzyszenie Rodzin.
Kaznodzieja nawiązał też do trwającej w Archidiecezji Przemyskiej peregrynacji obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest przypomnieniem o obecności Chrystusa wśród nas, we wspólnocie Kościoła, ale też w rodzinach. – Wszystko to po to, aby umocnić nasze rodziny, aby miały czas dla siebie, by spotkały się na modlitwie i rozważaniu Słowa Bożego, by popatrzyły na serce Jezusa otwarte i uczyły się tej otwartości w codziennym życiu.
Jak dodał abp Szal, podczas rozważań nad rodziną, nie możemy zapominać o bł. Rodzinie Ulmów, beatyfikowanej 10 września 2023 r. w Markowej. Hierarcha mówił, że beatyfikacja jest nie tylko wydarzeniem, ale przede wszystkim zadaniem. – Modlimy się o to, aby w naszej Ojczyźnie przyszłość była budowana w oparciu o tę nadzieję, którą są dobre rodziny. Oby nasze rodziny były miejscem, w którym żyje się wartościami religijnymi, oby rodzice świadomie wychowywali dzieci najlepiej jak potrafią, to znaczy swoim przykładem, czasem poświęconym dla dzieci, swoimi wysiłkami, zmierzającymi do dobrego wychowania przyszłego pokolenia.
źródło: www.radiofara.pl