MARSZ DLA ZYCIA I RODZINY W DUKLI

    14 maja 2017 r. miał miejsce w Dukli II Marsz dla życia i rodziny. Wydarzenie to rozpoczęło się o godz. 15:00 Eucharystią sprawowaną w Sanktuarium św. Jana z Dukli, której przewodniczył O.Eugeniusz Kaczor, wikariusz parafii. Słowo Boże wygłosił O.Kalikst Piotrowski, w którym zgodnie z mottem tegorocznego marszu Czas na rodzinę mówił o powołaniu rodziny do świętości i jej niezastąpionej roli w kształtowaniu świadomości ochrony wartości życia ludzkiego.
Po Mszy Św., wyruszyła ok.150-osobowa kolumna marszu trasą prowadzącą przez główne ulice miasta aż na Rynek dukielski. Tutaj też specjalnie zaproszeni goście podzielili się z uczestnikami marszu swoim doświadczeniem działalności pro-life. Swoje świadectwa wygłosili: p. Jacek Kotula – czołowy działacz pro-life z Rzeszowa, p. Agata Rejman – położna oraz wielodzietna rodzina z Sokołowa Małopolskiego podkreślająca, iż każde życie ludzkie ma nieskończoną wartość, nadaną przez Boga Stwórcę.

    Organizacja marszu byłaby niemożliwa bez zaangażowania i bezinteresownej pomocy ze strony: grupy Stop Aborcji z Rzeszowa, Akcji Katolickiej, KSM – Dukla, grupy Evangelium Vitae, dyrekcji i młodzieży z Gimnazjum z Jasionki,  wielu ludzi szlachetnego serca i dobrej woli oraz przychylności władz lokalnych.

    Warto nadmienić o bardzo dobrej współpracy Akcji Katolickiej z grupą Evangelium Vitae funkcjonujących przy parafii św. Jana z Dukli. Wyraża się ona nie tylko w pomocy w organizacji marszu, ale także we włączeniu się w modlitewne dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego zagrożonego zagładą, jak również dużym wsparciem dla działań mających na celu promocję ochrony wartości życia ludzkiego.

    Wielkie Wam Bóg zapłać. I do zobaczenia za rok...!

fr. Kalikst Marcin Piotrowski

Zapraszam do obejrzenia galerii >>


PARAFIA MIĘKISZ STARY CZCI 100 – ROCZNICĘ OBJAWIEŃ FATIMSKICH

„Maryjo, śliczna Pani,
Matko Boga i ludzi na ziemi.
Tyś świata Królową, Tyś gwiazdą na niebie,
Ty nas wiedziesz przed Jezusa wieczny tron.”

    Nabożeństwo Fatimskie jest szczególną formą odpowiedzi na wezwanie Maryi do modlitwy różańcowej i do czynieniapokuty za grzeszników. W naszej parafii, już od dwudziestu jeden lat, Czciciele Matki Bożej Fatimskiej gromadzą się w kościele filialnym w Charytanach. Nabożeństwa rozpoczynają się Mszą Świętą o godz. 18.00. Eucharystii przewodzi proboszcz parafii ks. Czesław Grzebień. Po mszy, wierni z parafii i okolicy, modląc się pieśniami ku czci Maryi, wyruszają z procesją do kapliczki z figurą Matki Bożej Fatimskiej, znajdującą się w charytańskim lesie Dąbrowa (ok. 1,2 km od kościoła). Tam odmawiany jest Różaniec Fatimski niesiony w procesji przez dzieci a każdą jego dziesiątkę prowadzi inna osoba.
    W sobotę 13 maja 2017 r. Nabożeństwo Fatimskie w Charytanach rozpoczęło się o godz. 17.30 i miało wyjątkowy charakter.    Aby wspólnie oddać cześć Maryi, POAK w Miękiszu Starym i schola liturgiczna z kościoła w Charytanach, przygotowali program artystyczny przywołujący historię i przesłanie objawień fatimskich.    Następnie Mszy Świętej przewodniczył proboszcz, który w homilii wspominając główne treści objawień przypomniał wezwanie Maryi: „Odmawiajcie różaniec!”  I zachęcał do praktykowania pięciu pierwszych sobót.  Po zakończeniu Mszy Świętej, pomimo ulewnego deszczu, wierni udali się do kapliczki. Po wspólnej modlitwie wszyscy powrócili do kościoła, gdzie miało miejsce zakończenie nabożeństwa.
     „Bóg zapłać” wszystkim tak licznie przybyłym, którzy w ten wieczór uczestniczyli w Nabożeństwie Fatimskim w Charytanach.

Zapraszam do obejrzenia galerii >>


PREZES POAK
Wanda Bałtowska


NIEZWYKŁE WIDOWISKO W KOŚCIELE PARAFIALNYM POD WEZWANIEM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO I MATKI BOŻEJ WSPOMOŻENIA WIERNYCH W SKOŁOSZOWIE

„Pasja widziana oczami Marii Magdaleny”


    W Niedziele Palmową 7 kwietnia 2017 r. w kościele parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Skołoszowie odbył się spektakl pt. ,,Pasja – oczami Marii Magdaleny’’. Wykonawcami i realizatorami tego dzieła była  Akcja Katolicka, Domowy Kościół i młodzieżowa grupa z parafii. Inicjatorem był ksiądz proboszcz Mieczysław Federkiewicz. Pasja widziana oczami św. Magdaleny to spektakl muzyczno-słowny, ukazujący ostatnie dni z życia Pana Jezusa. To inaczej Misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania. Sam spektakl składał się z dziesięciu scen związanych z dziełem zbawienia człowieka. Pomiędzy dialogami wplatane były słowa Marii Magdaleny, która wyrażała swoje odczucia podczas tamtych dni. Całość dopełniała piękna oprawa muzyczna, która wprowadzała widzów w szczególny klimat paschalny. Aktorzy - bo tak można nazwać osoby występujące - starali się wiernie odegrać powierzone im role. Pośród wielu odsłon, na szczególną uwagę, a zarazem pochwałę zasługuję scena tak zwanej Paschy, czyli Ostatniej Wieczerzy Jezusa Chrystusa ze swoimi uczniami. Akcja toczyła się przy głównym ołtarzu, wokół którego zebrani parafianie bardzo obrazowo odzwierciedlili pamiątkę ustanowienia dwóch sakramentów miłości: Eucharystii i Kapłaństwa. Scena ta odegrana w sposób przejmujący, pobudziła niejedno serce do refleksji. Spektakl zakończył się radosnym i pełnym nadziei momentem Zmartwychwstania. Zmartwychwstały Chrystus tryumfuje nad siłami ciemności. Przechodząc pośród widzów otaczając ich światłem wiary. Parafianie i zaproszeni goście tj. Prezesi POAK w Archiprezbiteracie Jarosław - tak licznie zebrani – na przedstawieniu wychodzili z Kościoła bardzo zbudowani i radośni. Wyrazem tego były gromkie brawa skierowane w stronę wykonawców.

    Na koniec głos zabrał Ks. Proboszcz, który podziękował parafianom -  aktorom za zaangażowanie się w to dzieło. Trzeba również powiedzieć o głębokim przesłaniu całego przedstawienia. Maria Magdalena, ta której, jak pisze Ewangelia tak wiele zostało odpuszczone, ponieważ bardzo umiłowała, pozostała cichym świadkiem tamtych wydarzeń. Dziś woła głośno, aby obudzić nasze uśpione sumienia z letargu i uwrażliwić na prawdę, która dokonała się przeszło dwa tysiące lat temu. Ten spektakl  teatralny wprowadził każdego w zadumę pobudził do refleksji w przeżywanie Tridum Paschalnego Wielkiego tygodnia. Po występie miało miejsce spotkanie Prezesów POAK z archiprezbiteratu Jarosław w salce przy plebanii. Modlitwą spotkanie rozpoczął ks. Proboszcz dalszą część prowadziła odpowiedzialna za pracę AK w archiprezbiteracie jarosławskim Cecylia omówiono zadania wynikające z planu pracy stowarzyszenia na najbliższy okres. Serdeczne Bóg zapłać składam w imieniu DIAK za zaproszenie na przepiękny z profesjonalizmem odegrany spektakl teatralny i możliwość spotkania z prezesami na ręce ks. proboszcza Mieczysława Federkiewicza i pani Prezes POAK Teresy Lorenowicz.      

Odpowiedzialna za pracę AK w archiprezbiteracie jarosławskim
Cecylia Baran


IV ŁAŃCUCKA EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

    7 kwietnia w parafii pw. św. Józefa w Łańcucie na Podzwierzyńcu zgromadzili się uczestnicy IV Łańcuckiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Ponad 120 osób uczestniczyło we Mszy św. której przewodniczył ks. Proboszcz Alojzy Szwed. Oprawę liturgiczną przygotowali ministranci i lektorzy tutejszej parafii. Na zakończenie Mszy św ks. Proboszcz udzielił wyruszającym na szlak  błogosławieństwa i poświęcił krzyże które pielgrzymi zabrali na Drogę Krzyżową.
    Członkowie Akcji Katolickiej na czele z Panią Prezes Anną Marek wsparli nas pomocą przy zapisywaniu chętnych oraz rozdawaniu odblasków i  innych pamiątek związanych z uczestnictwem w IV Łańcuckiej Drodze Krzyżowej.
    Zebrani mieli do wyboru dwie trasy do Sanktuarium w Borku Starym i jedną do Sanktuarium Leżajskiego, do którego to zdecydowało się iść najwięcej pielgrzymów. Na najtrudniejszą  42 kilometrową trasę wyruszyło 17 osób.
    Taka forma uczestnictwa daje odczuć trud Drogi Krzyżowej rozważając kolejnego stacje Męki Pana Jezusa i gromadzi ludzi w różnym wieku. Z satysfakcją patrzyłem na grupę młodych chłopców, którzy niosąc krzyż szli w milczeniu, w ich rekach zauważyłem różańce, nie wstydzili się przyznać do Jezusa i dać świadectwo naszej wiary. Po przejściu tych wielu kilometrów odczuwa się ból, zmęczenie, jednocześnie satysfakcję , że dałem radę, że wytrwałem, a owoce duchowe takiego pielgrzymowania  przyjdą po czasie. Duchowo były z nami Siostry Benedyktynki z Jarosławia i bliscy którzy nam powierzyli swoje intencje.
    Myślę, że warto było podjąć trud organizacji, bo już po raz czwarty zgromadziła się ponad stu osobowa grupa pragnąca w ten sposób być razem i rozważać mękę Pańską.

                                                           Jan Szylar
Prezes POAK parafii pw Chrystusa Króla w Łańcucie

Zapraszam do obejrzenia galerii >>


PLENEROWA  DROGA   KRZYŻOWA  W   MIĘKISZU  STARYM

 „ Panie  Jezu,    pójdę   teraz
za  Tobą  Drogą   Krzyżową.
Ty   bardzo   mnie   kochasz,
a ja chcę być  blisko Ciebie.”

 

    Od kilku lat w parafii pw. MB Częstochowskiej w Miękiszu Starym, w piątek przed Wielkim Tygodniem, organizowana jest Droga Krzyżowa w plenerze, przygotowana przez POAK. W każdy piątek Wielkiego Postu odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej w kościele, jednak na tę wiodącą wśród domostw oczekujemy w sposób szczególny. Bo niezwykły jest jej nastrój; sprzyjający refleksji i zadumie, pomaga głębiej wniknąć w tajemnice męki i śmierci Jezusa.
Plenerowa Droga Krzyżowa w dniu 7 kwietnia 2017 r. rozpoczęła się i zakończyła w kościele parafialnym. Teksty poszczególnych rozważań prowadził Proboszcz ks. Czesław Grzebień. Męka Chrystusa była wyśpiewana przez wiernych pod przewodnictwem członków Akcji Katolickiej. Organista i licznie zgromadzeni parafianie śpiewali pieśni wielkopostne. Krzyż na swych ramionach nieśli: strażacy, Rada Duszpasterska, dzieci i młodzież, Koło Gospodyń Wiejskich, róże różańcowe i POAK. Przy ostatnich stacjach, krzyż przejęli ministranci i oni zanieśli do kościoła. Wielu parafian skorzystało z okazji, by choć przez moment nieść krzyż na swoich barkach, a po zakończeniu Drogi Krzyżowej wszyscy uczestnicy wzięli udział we Mszy Świętej.


PREZES   POAK

Wanda  Bałtowska

Zapraszam do obejrzenia galerii >>


DROGA KRZYŻOWA INACZEJ

    W piątek 31 marca odbyła się w parafii pw. NMP Pocieszycielki Strapionych w Wielkich Oczach Droga Krzyżowa „W plenerze”. Nabożeństwo rozpoczęło się po Mszy św. Z naszego Sanktuarium wyruszyliśmy  za krzyżem, który do I Stacji „dźwigał”  ks. Proboszcz Józef Florek. Do kolejnych Stacji  krzyż przejmowali parafianie. Trasa wiodła  ulicami do bramy cmentarza kościelnego. Organista Kamil przewodniczył śpiewowi, a teksty rozważań czytali  lektorzy dorośli.
W tej niezwyczajnej Drodze Krzyżowej wzięli udział liczni parafianie. Piękna wczesnowiosenna aura sprawiła, że 2 km trasa była łatwa do przebycia nawet dla najmłodszych uczestników. Bogu niech będą dzięki za ten czas modlitwy, pieśni i pogłębionej refleksji.


Prezes POAK Wielkie Oczy

Anna Bałata


WIELKIE OCZY ŻEGNAJĄ KOLĘDY

    Przebrzmiały już melodie kolęd, zniknęły urocze bożonarodzeniowe dekoracje. W naszej parafii ten ostatni tydzień okresu Świąt Bożego Narodzenia minął pod znakiem spotkań przy kolędzie i opłatku. W niedzielę 29 stycznia odbyło się spotkanie parafialnych lektorów dorosłych. Po Mszy Świętej wieczornej zebraliśmy się w salce, gdzie ks. proboszcz Józef Florek poprowadził modlitwę, po czym wszyscy dzieliliśmy się opłatkiem: „na szczęście, na zdrowie, niech Bóg błogosławi”. Następnie zasiedliśmy do wspólnej „wigilijnej” kolacji. Długo rozbrzmiewał śpiew kolęd, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe pocztówki z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej i dedykacją księdza proboszcza.
    Niech będą dzięki Panu Bogu za tych parafian, za ich dyspozycyjność, aktywność i trzyletnie już wierne trwanie przy liturgii niedzielnej i świątecznej. Stanowią oni niewątpliwie „elitarną” grupę w naszym kościele. Na rozpoczynający się kolejny rok posługi „przy ambonce”

Szczęść Boże!

     W czwartek 2 lutego na podsumowanie świątecznego nastroju POAK zorganizował spotkanie parafialnych seniorów. Tradycyjnie były opłatki, życzenia, potem wspólna „agapa”. Spotkaniu towarzyszył śpiew kolęd, któremu wytrwale przewodniczył ksiądz proboszcz.

Anna


SPOTKANIE OPŁATKOWE DEKANATU PRUCHNICKIEGO W KRAMARZÓWCE

    29 stycznia 2017 roku w niedzielne popołudnie  przedstawiciele Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej z terenu dekanatu pruchnickiego przybyli  na Spotkanie Opłatkowe do Parafii pw. św. Klemensa w Kramarzówce. Najpierw modliliśmy się o Boże Miłosierdzie dla nas i całego świata słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego. Uczestniczyliśmy też w Eucharystii sprawowanej w naszej intencji. Uczcie Duchowej przewodniczył dziekan dekanatu Pruchnik , proboszcz z Parafii pw. św. Mikołaja w Pruchniku ks. dr Piotr Kandefer. Współcelebransami byli proboszcz Parafii pw. Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Węgierce ks. Wiesław Sztucki oraz miejscowi duszpasterze senior ks. kanonik Stanisław Janiec i ks. proboszcz Zbigniew Szostecki, który wygłosił  homilię opartą na prawdach ewangelicznych. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że jeżeli chcemy zasłużyć na mieszkanie w Krainie Wiecznej Szczęśliwości to każdy z nas powinien kroczyć drogą Ośmiu Błogosławieństw. Oprawę liturgiczną Mszy Świętej przygotował POAK oraz Schola Parafialna w Kramarzówce. Posługę w konfesjonale pełnił  wicedziekan a zarazem proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja Biskupa i MB. Częstochowskiej w Rokietnicy ks. Jacek Chochołek. Swą obecnością zaszczycili nas również wieloletni proboszcz Parafii pw. MB. Szkaplerznej w Rozborzu Okrągłym ks. Józef Misztal,  proboszcz parafii pw. św. Marcina w Boratynie ks. Ryszard Śnieżek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kramarzówce p. Jacek Włoch oraz Sołtys Wsi Kramarzówka p. Zbigniew Szkoła.

    Umocnieni duchowo udaliśmy się na drugą część naszego spotkania do pobliskiego Domu Strażaka, gdzie powitała nas serdecznie miejscowa prezes Akcji Katolickiej p. Maria Jędrzejko. Ciepłe słowa pod adresem licznie przybyłych Księży Asystentów skierowała też  odpowiedzialna za pracę naszego Stowarzyszenia w dekanacie Pruchnik p. Maria , dziękując Ojcu Niebieskiemu za dar tego spotkania.  Złożyła też wszystkim obecnym okolicznościowe życzenia. Mieliśmy też okazję obejrzeć i przeżyć niecodzienne MISTERIUM BOŻONARODZENIOWE w wykonaniu młodych aktorów wyreżyserowane przez  nauczycieli miejscowej szkoły: p. Jolantę i Tomasza Modras, p. Barbarę Dachnowicz oraz p. Jacka Dachnowicza. Piękny i żywiołowy śpiew kolęd urzekł zgromadzoną publiczność, która włączyła się w uwielbienie Zbawiciela wspólnie z aktorami.
    Po Jasełkach gospodarz tegorocznego spotkania ks. proboszcz Zbigniew rozpoczął wspólną modlitwę odczytując fragment Ewangelii o Narodzeniu Jezusa i  złożył naszej wspólnocie piękne życzenia. Potem pobłogosławił opłatki, którymi wspólnie połamaliśmy się wypowiadając z tej okazji z serca płynące życzenia.  Następnie zasiedliśmy do wspólnej agapy degustując wigilijne dania. Uwielbialiśmy też Jezusa Narodzonego w Ubogiej Stajence poprzez śpiew kolęd i pastorałek, które intonowała Schola z Kramarzówki.
    Na ręce gospodarza  ks.  proboszcza Zbigniewa Szosteckiego składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ za wielkie serce i staropolską gościnność. Nasze szczere słowa wdzięczności kierujemy również pod adresem prezes p. Marii Jędrzejko oraz całego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Kramarzówce za  organizację naszego dekanalnego spotkania. Pan Bóg niech stokrotnie wynagrodzi wszelki trud...

                                                                                                                       Maria Szajny
                                                                                                        odpowiedzialna za pracę AK
                                                                                                                 w dekanacie Pruchnik

  Zapraszam do obejrzenia galerii >>


PARAFIALNY DZIEŃ SENIORA W BUKOWCU

    W piękną rozświetloną słońcem niedzielę, 22 stycznia 2017 roku, w Bukowcu (parafia Wołkowyja) po raz kolejny spotkali się Seniorzy parafii Wołkowyja na spotkaniu opłatkowym. Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą odprawioną przez ks. Adama Chrząszcza, proboszcza parafii.

    Po Mszy świętej dalszy ciąg spotkania miał miejsce w Sali Domu Ludowego w Bukowcu. Życzenia dla Seniorów złożył ks. Proboszcz, a następnie radny Gminy Solina, p. Szczepan Pączek. Następnie dzielono się opłatkiem i składano sobie życzenia. Później dołączył do zebranych ks. Zbigniew Szepieniec oraz Wójt Gminy Solina p. Adam Piątkowski i radna Gminy, p. Halina Mrzygłód, którzy przybyli ze spotkania opłatkowego dla Samorządowców, który miał miejsce w Strachocinie, przekazując życzenia od ks. Abpa Adama Szala.
Seniorzy, których było ok. 85 osób, spędzili czas przy stole, przy posiłku i przy śpiewie kolęd. Oprawę muzyczną zapewnił p. Janusz Opar, który najpierw przy organach, a następnie akordeonie pomagał w śpiewie kolęd i pastorałek. Towarzyszył mu na perkusji p. Jan Kuncewicz.

    Podczas spotkania p. Wójt przypomniał o zbliżającej się rocznicy zburzenia kościoła parafialnego w Wołkowyi, co miało miejsce 50 lat temu, 3 października 1967 r. Stąd też przygotowywane są rocznicowe uroczystości mające przypomnieć o tych wydarzeniach. Spotkanie było możliwe dzięki Wójtowi Gminy Solina, który zapewnił środki na ten cel oraz zaangażowaniu wielu osób, szczególnie członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej z Wołkowyi, którzy zajęli się przygotowaniem posiłku i obsługą stołu. Wiele pracy w przygotowanie włożyli p. Maria Pasławska, p. Jerzy Hryniak i p. Zbigniew Kinal. Podziękowanie dla wszystkich złożyła prezes Oddziału Akcji Katolickiej, p. Bożena Wisła.
Czas spędzony wspólnie był okazją do wspomnień, radosnego spotkania i integracji pokoleń z naszej wspólnoty parafialnej.

Zapraszam do obejrzenia galerii >>


FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK „BIESZCZADZKIE KOLĘDOWANIE” WOŁKOWYJA 2017

    W niedzielę 15 stycznia 2017 roku, w Kościele Parafialnym pw. św. Maksymiliana Kolbe w Wołkowyi odbył się XV już Festiwal Kolęd i Pastorałek „Bieszczadzkie kolędowanie”. Organizowany jest on przez Parafię Rzymsko-Katolicką w Wołkowyi oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Polańczyku. Festiwal cieszy się niesłabnącą popularnością. Każdego roku zgłasza się coraz więcej uczestników. W tym roku udział wzięło 21 uczestników (soliści oraz zespoły), w sumie ponad 100 osób.

    Festiwal rozpoczęła Msza św. celebrowana przez ks. Adama Chrząszcza, proboszcza. Po niej rozpoczęły się przesłuchania wszystkich zgłoszonych uczestników. Powołane jury w składzie: p. Artur Więcławek – organista z Hoczwi, p. Katarzyna Zielińska-Onyszko – wicewójt Gminy Solina, p. Janusz Opar – organista i członek kapeli „Siwy Jan” oraz p. Wioletta Wyka – członek Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej z Wołkowyi miało duży problem z oceną występujących uczestników, ze względu na bardzo zróżnicowany poziom wykonawczy. W sprawne przeprowadzenie Festiwalu włączyli się członkowie POAK Wołkowyja: p. Halina Mrzygłód jako konferansjer, p. Bożena Wisła (prezes Oddziału) pomagająca w recepcji oraz p. Wioletta Wyka jako członek jury.
Nagrodę Grand Prix Festiwalu (keyboard) otrzymała Martina Wieczorek, uczennica Gimnazjum z Zespołu Szkół im. ks. Jana Siuzdaka w Wołkowyi. Natomiast nagrodę publiczności ufundowaną (jak co roku) przez Państwo Agatę i Mariusza Siuciaków zdobyła Agata Kobrzyńska z par. Uherce.

    Posiłki dla wykonawców zostały ufundowane przez ośrodek ,,Rancho’’ Państwa Danuty i Mieczysława Wojtanowskich, zaś nagrody dla uczestników ufundowane zostały przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Polańczyku oraz przez Parafię w Wołkowyi. Tegoroczny Festiwal ,,Bieszczadzkie Kolędowanie‘’ prowadzili ks. Zbigniew Szepieniec i Pani Halina Mrzygłód.

Zapraszam do obejrzenia galerii >>


OPŁATEK CZŁONKÓW AKCJI KATOLICKIEJ W DEKANACIE ŻURAWICA

    W dekanacie Żurawica po raz kolejny odbyło się spotkanie opłatkowe członków Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej. W tym roku zorganizował je POAK z Bolestraszyc. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w  kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bolestraszycach. Mszy św. przewodniczył miejscowy ks. proboszcz asystent POAK Jerzy Kędzierski, w koncelebrze ks. v-ce  dziekan Zbigniew Bucior z Orzechowiec i ks. Andrzej Pokrywa z Wyszatyc. Ks. Jerzy Kędzierski w tej Eucharystii polecił modlitwie prezesów, członków Akcji Katolickiej ich rodziny oraz zmarłych z Akcji Katolickiej i rodzin. Po Mszy św. wszyscy udali się do „Willi Bolestraszyce'' na dalszą część spotkania. Zebranych członków z POAK Orzechowce, Wyszatyce, Żurawicy Dolnej i Górnej oraz Bolestraszyc [ok. 70osób] powitał ks. Jerzy Kędzierski przekazując również życzenia noworoczne. Odpowiedzialna za dekanat Halina Buszta podziękowała  za przygotowanie spotkania ,gościnność i okazaną życzliwość, państwu Kierykom ,właścicielom „Willi'' za przychylność dla Akcji Katolickiej.

    Następnie po wspólnej modlitwie wszyscy łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Późniejsza agapa i śpiew kolęd accapella oraz przy akompaniamencie zespołu uczniów szkoły średniej z Bolestraszyc pozwoliła na wspaniałą atmosferę uwielbienia „'Bożego Dzieciątka narodzonego w ubogiej stajence''.

                                                                                                                  Odp. za dekanat

Halina Buszta

   Zapraszam do obejrzenia galerii >>                    

NOWOROCZNE SPOTKANIE Z KOLĘDĄ W ROKIETNICY

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej z Rokietnicy  zorganizował VI  edycję Gminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek pt. „Hej kolęda, kolęda”. 7 stycznia br. odbyły się eliminacje do finału. Nasz festiwal ma formułę konkursu. Ogółem na konkurs przyjęto 102  zgłoszenia.W eliminacjach do finału zmagało się 95 uczestników. Po przesłuchaniu wszystkich uczestników i dokonaniu wnikliwej oceny Jury wyłoniło zwycięzców konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych:
W kategorii wiekowej dzieci przedszkolne wśród solistów: I miejsce wyśpiewała Zofia Stefanowska, II miejsce zajęła Marcelina Nerka, III pozycję wywalczyli – Paweł Zaprzała
i Oliwia Kowalska. Wyróżnienie otrzymała Marlena Bąk, zaś duet Faustyna Karpińska i Maryla Karpińska uplasował się na II pozycji.
W kategorii wiekowej  uczniowie klas I –III wśród solistów Oliwia Dominik zajęła
II miejsce. Natomiast duet Mateusz Świerczek i Sebastian Matusz został uhonorowany wyróżnieniem.
W kategorii wiekowej uczniowie klas IV –VI Jury przyznało równorzędne I miejsce pięciu solistom: Kamilowi Kosteczko, Izabeli Kosteczko,, Natalii Kaszubie, Natalii Matusz
i Wiktorii Roman. Na drugim miejscu uplasowały się Julia Janduła i Klaudia Janduła.
III  pozycję wyśpiewała Wiktoria Wańkowicz. W kategorii solistów Konrad Wróbel został ngrodzony wyróżnieniem. W tej kategorii wiekowej Komisja Konkursowa wyłoniła także najlepsze duety i przyznałana równi I miejsce: duetowi Kornelii Kapłon i Martynie Kozior oraz duetowi: Oliwii Flejszar i Natalii Kaszubie. Duet instrumentalny Jakub i Sylwester Godzień  uplasował się na II pozycji,. Jury przyznało III miejsce duetowi GWIAZDECZKI w składzie :Oliwia Preizner i Magdalena Blajer. III miejsce zdobyło  także trio „ANIOŁECZKI” – Laura Napora, Izabela Kubas i Milena Potoczny. Prócz tego wśród zespołów Komisja Konkursowa  przyznała zaszczytne I miejsce: Zespołowi „TULIGŁOWIANKI” oraz Zespołowi „SUPER SZÓSTKA”.
W kategorii wiekowej młodzież gimnazjalna I miejsce ex aequo wyśpiewały dwie solistki  - Kinga Wańkowicz i Martyna  Szkoła, zaś  Duet Dominika Kosteczko i Sandra Kud  zajął III pozycję.
Następnie  przed Komisją Konkursową prezentowała się młodzież w kategorii wiekowej mieszanej. Kwartet AKORD w składzie: Natalia Matusz, Kinga Wróbel, Aleksandra Wróbel, Amelia Wysocka zajął I miejsce. Natomiast  wśród zespołów również na I pozycji uplasował się Zespół „RAMIKI” z Ruchu Apostolstwa Młodzieży w Rokietnicy.
Na koniec w kategorii wiekowej dorośli od 19 lat wystąpiła Kapela „ROKIECIANKA” , która otrzymała także I miejsce.
Cieszymy się bardzo, że na terenie naszej gminy mamy tak utalentowane dzieci, młodzież i dorosłych.  Systematycznie zwiększa się  liczba uczestników biorących udział  w naszych kolędowych zmaganiach. Coraz więcej  osób zarówno starszych, jak i młodszych wykazuje się umiejętnością profesjonalnej gry na instrumentach muzycznych. Na uwagę zasługuje fakt, iż poziom prezentacji  z roku na rok jest coraz wyższy.

15 stycznia br. rokietnicka Akcja Katolicka zorganizowała Koncert Noworoczny w wykonaniu laureatów VI Gminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek  pt. „ Hej kolęda, kolęda”.
Odbył się  on w Sali Gimnastycznej przy Zespole Szkół w Rokietnicy. Zaszczycili nas swoją obecnością m.in. ks. Jacek Chochołek - Asystent POAK w Rokietnicy, tutejszy proboszcz a zarazem wicedziekan dekanatu pruchnickiego, ks. Krzysztof Dąbal z pobliskiego Tapina ,miejscowy ksiądz wikariusz Tomasz Smoter, Wójt Gminy Rokietnica p. Bożena Gmyrek, Przewodniczący Rady Gminy Rokietnica p. Jerzy Kondrat oraz panowie Radni Rady naszej Gminy .Obecni byli także dyrektorzy szkół z terenu gminy: Dyrektor Zespołu Szkół w Rokietnicy – p. Anna Żołyniak oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bronisława Markiewicza w Tuliglowach – p. Ewa Socha, nauczyciele, zaproszeni goście, uczestnicy kolędowych zmagań, ich rodzice, opiekunowie, sympatycy naszego Stowarzyszenia oraz członkowie naszego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.
Prezes rokietnickiej AK p. Maria ciepło powitała licznie zgromadzoną publiczność
i zaprosiła na KONCERT NOWOROCZNY. Na początek Konceertu zaśpiewała  dwukrotna laureatka nagrody specjalnej w pierwszej i drugiej edycji naszego festiwalu p. Agnieszka Jakubas.  Następnie zaprezentowali się finaliści poszczególnych kategorii wiekowych. Ich piękny śpiew i profesjonalna gra na różnorodnych instrumentach muzycznych sprawiły, iż serca zgromadzonych widzów napełniły się miłością i pokojem. Po koncercie wręczono  wszystkim laureatom pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta i Radę Gminy Rokietnica. Ponadto niektórzy finaliści zostali obdarowani  nagrodami ufundowanymi przez sponsorów .Pan A. Grymuza  wręczył nagrodę  nagrodę dla najmłodszego uczestnika naszego festiwalu pięcioletniej Marlence Bąk. Zaś Wójt Gminy p. Bożena Gmyrek przyznała dodatkowe nagrody najmłodszym finalistom kolędowych zmagań - Zofii Stefanowskiej, Marlenie Bąk, Marcelinie Nerce, Pawłowi Zaprzale, Oliwii Kowalskiej, za piękny śpiew - Oliwii Dominik, oraz laureatom  Sandrze Kud i Sylwestrowi Godniowi  za kilkukrotne występy podczas Noworocznego Koncertu.
Nad obsługą akustyczną  podczas eliminacji i Koncertu Noworocznego czuwali :
p. Adam Potoczny i p. Paweł Kaszuba, którym z serca dziękujemy. Słowa wdzięczności kierujemy również pod adresem Dyrekcji i Grona Pedagogicznego Zespołu Szkół w Rokietnicy za  życzliwość i bezinteresowną pomoc.
W naszym KONCERCIE NOWOROCZNYM wzięło udział ok. 350 osób.

Bogu niech będą dzięki, że dane nam było na naszej rokietnickiej ziemi już po raz szósty wielbić Zbawiciela poprzez śpiew kolęd i pastorałek.

 

Maria Szajny
prezes POAK
w Rokietnicy

Zapraszam do obejrzenia galerii >>


SPOTKANIE OPŁATKOWE CZŁONKÓW AKCJI KATOLICKIEJ DEKANATU ŁAŃCUT II

    Członkowie Akcji Katolickiej dekanatu Łańcut II wraz ze swoimi księżmi Asystentami spotykają się corocznie w okresie Bożego Narodzenia, aby przez udział we Mszy Świętej, dzielenie się opłatkiem i kolędowanie dać świadectwo naszej wiary.
    Gospodarzem tegorocznego spotkania, w dniu 15 stycznia, był parafialny oddział Akcji Katolickiej parafii Czarna koło Łańcuta. Spotkanie rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny. Koncelebrze przewodniczył ks. Mieczysław Sondej, proboszcz parafii pw Chrystusa Króla w Łańcucie wraz z ks. Mieczysławem Biziorem z Kraczkowej, Ks Stanisławem Chrapkiem z Cierpisza i miejscowym proboszczem , Ks. Zbigniewem Górą, który skierował do nas słowa homilii. W spotkaniu uczestniczył także ks. Jan Bocek z Handzlówki.
Oprawę liturgiczną Mszy Św przygotowali członkowie AK.
    Druga część spotkania odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury. Zebranych powitała Pani Maria Tabaka, prezes POAK, składając wszystkim zebranym życzenia noworoczne. Ks. Zbigniew Góra w swoich słowach wyraził radość ze spotkania, a pan Kamil Chmiel, odpowiedzialny za Akcję Katolicką w dekanacie złożył życzenia noworoczne obecnym kapłanom i wszystkim członkom AK.
    W czasie Mszy św. i spotkania mogliśmy posłuchać kolęd w wykonaniu Orkiestry Dętej z Czarnej pod batutą Pana Kapelmistrza Stanisława Panka.

 

Zapraszam do obejrzenia galerii >>


SPOTKANIE OPŁATKOWE AKCJI KATOLICKIEJ W ROKIETNICY

    8 stycznia br.  członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Rokietnicy zorganizowali Spotkanie Opłatkowe, wktórym  uczestniczyli m.in. Wicedziekan dekanatu pruchnickiego, proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja Biskupa i MB. Częstochowskiej w Rokietnicy - ks.  Jacek Chochołek, rokietniccy wikariusze: ks. Paweł Polasz i ks. Tomasz Smoter oraz członkowie naszego Stowarzyszenia. To wyjątkowe spotkanie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą, której przewodniczył  nasz Asystent AK – ks. Jacek, który złożył wszystkim obecnym  ciepłe życzenia.

    Odczytano też fragment Pisma Świętego mówiący o narodzeniu Jezusa. Następnie głos zabrała prezes naszego Stowarzyszenia, która skierowała do zgromadzonych kapłanów i członków rokietnickiej Akcji Katolickiej  życzenia. Pani Maria życzyła zarówno czcigodnym kapłanom, jak również swoim koleżankom i kolegom: „Niech Nowonarodzony Chrystus darzy wszystkich zdrowiem, radością i pokojem. Niech prostuje nasze drogi i dodaje odwagi
w głoszeniu Jego nauki wszędzie tam dokąd nas pośle – w rodzinie, w sąsiedztwie, w zakładzie pracy czy w parafii. Niech dawany przez nas przykład dobrego chrześcijańskiego życia pociągnie innych  ku świętości.” Życzyła także „ byśmy zgodnie z nauczaniem św. Jana Pawła II wymagali od siebie, nawet choćby inni od nas nie wymagali. Byśmy w każdym napotkanym człowieku zawsze dostrzegali Chrystusa....” Potem połamaliśmy się wspólnie opłatkiem i złożyliśmy sobie serdeczne życzenia. Następnie zasiedliśmy do słodkiej agapy. Przy blasku świec uwielbialiśmy Zbawiciela Pana poprzez śpiew kolęd i rokietnickich pastorałek. Ten niedzielny wieczór upłynął w serdecznej atmosferze.

    Na trud realizacji nowych zadań w rozpoczynającym się Nowym Roku 2017 niech Boża Dziecina nam wszystkim błogosławi!

Szczęść Boże!
Maria Szajny

Zapraszam do obejrzenia galerii >>


SPOTKANIE OPŁATKOWE PARAFIALNEGO ODDZIAŁU AKCJI KATOLICKIEJ W PISKOROWICACH

     Organizowanie spotkania opłatkowego w styczniu każdego roku stało się  zwyczajem Akcji Katolickiej. Tegoroczny „Opłatek” odbył się w środę 4 stycznia 2017 r. Rozpoczął się Mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Karola Boromeusza. Część dalsza tego spotkania odbyła się na plebanii. Po wspólnej modlitwie i odczytaniu fragmentu Pisma św. o Narodzeniu Pana Jezusa, ks. proboszcz Mariusz Kilar pobłogosławił opłatki i przypomniał znaczenie tego symbolu. Następnie wszyscy nawzajem składali sobie życzenia i dzielili się opłatkiem. Nie zabrakło wspaniałych, pachnących potraw przygotowanych przez członków Akcji Katolickiej, zaczynając od barszczu z uszkami, a kończąc na deserze. Wspólna agapa opłatkowa przerywana była śpiewem kolęd i różnymi opowiadaniami, czy wspomnieniami.

    Dziękuję wszystkim za przygotowanie spotkania opłatkowego, za miłą, życzliwą atmosferę, niech Dobry Bóg im błogosławi i wynagradza.


            Prezes POAK

Eugenia Dudek
                                                                                                                  


Starsze wiadomości >>

Copyright © 2006-2017 Akcja Katolicka Archidiecezji Przemyskiej