Różaniec do granic

 

NOWENNA DO ŚW. JANA PAWŁA II

    Rozpoczynamy ostatni etap przygotowań do ustanowienia Św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej w Polsce. Dokonamy tego na zakończenie spotkania Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, w niedzielę 22 października 2017, w wspomnienie liturgiczne naszego Ojca Świętego, w Archikatedrze Warszawskiej.
    O całości, zarówno tej szczególnej Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej oraz pozostałych elementów tego niewątpliwie wielkiego, wręcz historycznego wydarzenia dla Akcji Katolickiej w Polsce, będziemy Państwa jeszcze wielokrotnie informować.
    Najważniejsza jednak pozostaje troska o nasze dobre przygotowanie duchowe. Dlatego też, celem osobistego a także wspólnotowego pełniejszego przygotowania duchowego,  proponujemy podjęcie specjalnie przygotowanej nowenny do Św. Jana Pawła II. Czy zechcecie ją Państwo podjąć w Waszych Parafialnych Oddziałach Akcji Katolickiej w kolejne dziewięć tygodni czy też dni poprzedzających przyjęcie Św. Jana Pawła jako naszego Patrona, pozostawiamy do wspólnych uzgodnień z Kościelnymi Asystentami Parafialnymi i Diecezjalnymi. Treść Nowenny znajdziecie Państwo także w najnowszym 55 numerze Biuletynu KIAK.
    Jednocześnie zachęcam wszystkie Parafialne Oddziały a w miarę możliwości także Diecezjalne Instytuty, aby w ślad za Aktem oddania Akcji Katolickiej w Polsce Św. Janowi Pawłowi II przez Radę KIAK w Warszawie, zaplanować także w Waszych diecezjach i parafiach uroczyste uczynienie tego Aktu.

W imieniu Zarządu KIAK
Urszula Furtak,
prezes Akcji Katolickiej w Polsce


do pobrania (PDF): 
Nowenna do Św. Jana Pawła II


SPOTKANIE PREZESÓW W STRACHOCINIE

    19 sierpień - w tym dniu do św. Andrzeja Boboli pielgrzymowała Akcja Katolicka z archidiecezji przemyskiej: członkowie Zarządu Diecezjalnego z p. Danutą Figiela, Prezeską Zarządu, odpowiedzialni za pracę w archiprezbiteratach i dekanatach, oraz Prezesi oddziałów parafialnych, oraz Kapłani, asystenci parafialni. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą Drogi Krzyżowej na Bobolówce, której prowadziła Pani Prezes. Po modlitwie ks. Józef Niżnik, asystent diecezjalny wygłosił referat: Zamyślenia nad Akcją Katolicką w archidiecezji.  

    Mszy św. koncelebrowanej przez około 30 kapłanów przewodniczył ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski, który wygłosił też okolicznościowe słowo Boże. Na zakończenie oddział Akcji Katolickiej ze Strachociny zaprosił uczestników do współnej agapy. W spotkaniu wzięło udział około 270 osób.

Zapraszam do obejrzenia galerii >>


REKOLEKCJE DLA MŁODZIEŻY W STRACHOCINIE

    W dniach 11-16 lipca br. w Domu Rekolekcyjnym w Strachocinie przebywała grupa młodzieży, która przeżywała rekolekcje połączone z wypoczynkiem.
    Wakacje to czas odpoczynku oraz wzmocnienia sił fizycznych jak i duchowych. Rekolekcje to czas wakacyjny przeżywany z Bogiem, możliwość modlitwy i refleksji, spotkania ciekawych ludzi, doświadczenia wspólnoty oraz odkrycia swego życiowego powołania.

    Rekolekcje zorganizował i prowadził Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej na czele z paniami: Danutą Figielą – Prezesa DIAK i Cecylią Baran – Członkiem Zarządu DIAK.

Zapraszam do obejrzenia galerii >>

Adoracja Maryjna >>

Nauka robienia różańców >>

Pogodny wieczór >>

Przygotowanie do przyjęcia Cudownego Medalika >>

Wycieczka - Stara Wieś >>

Wycieczka do Kostarowiec >>


TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ Z SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W ŁAGIEWNIKACH

    Jutro tj. 23.07.2017 roku (niedziela) w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach, ks. prał. Józef Niżnik, asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, odprawi Mszę św. i wygłosi Słowo Boże.

    Msza św. będzie transmitowała TVP 1 o godz. 7

 


AKCJA KATOLICKA ARCHIDIECEZJI PRZEMYSKIEJ BUDUJE KOŚCIÓŁ W EKWADORZE

We wtorek (18 lipca br.) przekazaliśmy kolejną transzę pieniędzy na budowę kościoła w Ekwadorze.   

Dotarły do nas kolejne zdjęcia, które pokazują postęp w pracach przy budowie kościoła w Ekwadorze. Postęp w pracach jest możliwy dzięki zaangażowaniu Członków Akcji Katolickiej naszej archidiecezji.

    Liczymy na dalsze wsparcie Członków Akcji Katolickiej, ale także na ludzi dobrej woli, którzy chcą wesprzeć tak cenną inicjatywę, budowę kościoła w Ekwadorze.

    Wpłaty od POAK można przekazywać do odpowiedzialnych za pracę w dekanatach i archiprezbiteratach lub dokonywać na nasze konto z dopiskiem „Kościół w Ekwadorze”.

49 124017761111000019380270
BANK PEKAO S.A. II O. Przemyśl

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z budowy >>


SZKOLENIE MEDIALNE W WARSZAWIE

    1 lipca br. w Warszawie w Domu Formacyjnym na Bielanach odbyły się warsztaty medialne dla członków Akcji Katolickiej. Jak ważny jest dzisiaj przekaz informacji, jak informować, jak chronić dobro a jednocześnie jak skutecznie je promować.  Jak stać się apostołem kreowania wizerunku Kościoła w mediach. Jak dobrze wykonać fotografię reporterską, na co zwracać szczególną uwagę by ukazać sens i emocje, a jednocześnie jak sprawnie udostępnić ją innym. Te i inne zagadnienia przybliżyli uczestnikom spotkania, ks. Paweł Rytel – Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, prof. UKSW dr hab. Monika Przybysz, Wydział Teologiczny UKSW w Warszawie, Paweł Rozwód, Biuro Prasowe KEP oraz Sławomir Dynek, dziennikarz radiowy i prasowy, fotoreporter.

     W szkoleniu uczestniczył przedstawiciel naszej archidiecezji Czesław Urban.

Zapraszam do obejrzenia galerii >>


KOLEJNE STUDNIE DLA AFRYKI

    Kolejne studnie dla mieszkańców Afryki powstały dzięki wsparciu między innymi członków Akcji Katolickiej naszej archidiecezji. O darze studni dla mieszkańców Afryki pisze ks. Edward.

    W imieniu mieszkańców wiosek Saya 2 i Guinera, jak również w imieniu własnym bardzo serdecznie dziękuje za kolejny dar lepszego życia dla naszych braci w Czadzie. Angażując się w akcję „makulatura na misje", staliście sie, tak jak św. Teresa od dzieciątka Jezus misjonarzami nie wyjeżdżając na misje. Dając, bowiem wodę tym, którzy sami nie mogą sobie jej zapewnić, dajecie jakże przepiękne i jakże bardzo konkretne świadectwo waszej wiary oraz jedności całego Kościoła. Mogę was zapewnić ze wasze świadectwo umacnia wiarę tutejszych chrześcijan i jest pięknym przykładem miłości bliźniego nie tylko dla nich,  ale także dla wyznawców innych religii, którzy tez są często beneficjentami waszej akcji. 

    Ostatnia studnia im. Bł. Ks. Popiełuszki powstała we wiosce gdzie mieszkają nie tylko chrześcijanie, ale także  muzułmanie i wyznawcy religi tradycyjnej i stała sie ważnym elementem we wzajemnym zbliżaniu sie i umacnianiu dobrego współżycia. Nadając studniom imiona polskich świętych dzielicie sie tez dziedzictwem duchowym naszego polskiego Kościoła ubogacając tym samym tutejszy Kościół. Zawsze staram się sie przybliżać ich postacie tutejszym braciom, którzy słuchają często z dużym zainteresowaniem. Szczególną sympatie wzbudzili słudzy boży z rodziny Ulmów i ich ofiara życia dla ratowania życia bliźnich. Myślę, że ich przykład zapadł głęboko w sercach tutejszych chrześcijan wzmacniając ich wiarę i ucząc ofiarnej miłości każdego bliźniego także tego, który nie jest członkiem ich plemienia. Poświecenie studni i instalacja tablic pamiątkowych odbyła sie w niedziele. Nie zastałem zbyt dużo ludzi, bo zaczęła sie juz pora deszczowa, jak to widać na zdjęciach krajobraz sie zmienił i zrobiło sie zielono. W tym okresie, szczególnie, kiedy spadnie duży deszcz, wiele ludzi udaje sie do brusu na kilka dni żeby uprawiać ziemie. W piątek właśnie mięliśmy duży deszcz, który sprawił, ze wioski sie trochę wyludniły. Ci, którzy zostali byli bardzo wdzięczni i radośni. Jak zawsze prosili przekazać ich podziękowanie i zapewnienie o modlitwie w waszej intencji, co tez czynie z wielka radością. W załączeniu przesyłam kilka zdjęć z Saya 2 I Guinera.

     Jeszcze raz bardzo dziękuje za wasze świadectwo,  trud i poświecenie dla naszych afrykańskich braci. Nasza wdzięczność obejmuje wszystkich, każdą osobę: dzieci, młodzież, dorosłych, parafie, instytucje, przedsiębiorstwa, tych wszystkich, którzy  w jakikolwiek sposób nam pomogli I ciągle pomagają I życzę Wam dużo radości z tego, co czynicie, bo " radosnego dawce Bóg miłuje". Niech Pan Bóg błogosławi każdego z Was i wasze dzieło " makulatura na misje"

Szczęść Boże!

Ks. Edward
Czad/Afryka

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z budowy >>


MSZA ŚW. ZA OJCZYZNĘ W STRACHOCINIE

    W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego do Strachociny pielgrzymowali Parlamentarzyści. Uroczystej Mszy św. na Bobolówce przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. bp Jan Niemiec. Na zakończenie Mszy św. pani Prezes DIAK Danuta Figiela przekazała różańce, które POAK zebrały i przekazały w Strachocinie podczas XXII Dicezjalnej Pielgrzymki Akcji Katolickiejjako dar na misje w Ukrainie (13.05.br).

    Przed Mszą św. Zespół SOUL pod dyrekcją pani dr Moniki Brewczak uświetnił spotkanie koncertem pieśni patriotycznych.

Zapraszam do obejrzenia galerii >>


MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY


XXII DIECEZJALNA PIELGRZYMKA AKCJI AKTOLICKIEJ DO STRACHOCINY

    13 maja br. do Strachociny pielgrzymowali członkowie Akcji Katolickiej. Spotkanie rozpoczęło się w sanktuarium św. Andrzeja, skąd rozpoczęła się procesja z relikwiami Świętego na Bobolówkę. Podczas procesji pielgrzymki odmawiali różaniec. Po przyjściu na Bobolówkę wysłuchali konferencji Objawienia w Fatimie ratunkiem dla świata i ludzkości" którą wygłosił ks. dr Adam Lechwar z diecezji sandomierskiej.

    Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. bp Stanisław Jamrozek. W trakcie dzisiejszej uroczystości powołano nowy Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Łańcucie. Ks. biskup dokonał poświęcenia różańców, które przekazali POAK z naszej archidiecezji, jako dar na misje w Ukrainie oraz figury Matki Boskiej Fatimskiej ufundowanej przez członków akcji katolickiej z archiprezbiteratu jarosławskiego.

Zapraszam do obejrzenia galerii >>


KUMOGNE TOSSE

    To już kolejna studnia dla mieszkańców Afryki. Informacją na temat kolejnej studni przekazanej dla potrzebujących ludzi w Afryce przy wsparciu finansowym członków Akcji Katolickiej naszej archidiecezji, niech będzie zamieszczony poniżej list, którego odbiorcą był pan Ryszard Łuczyk.

Drogi Panie Ryszardzie!
Kochani Przyjaciele Misji!

Kumogne tosse!

    Wczoraj byłem we wiosce Tawatang, gdzie została wybudowana dzięki wam studnia głębinowa. Przyjęto mnie z wielką radością. Ja również z przyjemnością patrzyłem na te trochę umorusane, ale jakże radosne dzieci i uśmiechnięte twarze dorosłych. Wszystko to dzięki wam kochani. Trudno to wrazić słowami jak ważne jest to, co robicie i jak cennym darem jest ofiarowana przez was woda. Ten dar można chyba tylko ocenić miarą cierpienia tutejszej ludności z powodu braku wody w tym kraju, gdzie przez pół roku nie spadnie ani kropla deszczu i gdzie nie tylko ludzie, rośliny i zwierzęta pragną wody, ale także czarna, spopielona od słońca ziemia. Tutejsi ludzie nie tylko czekają, ze ktoś da im wodę, ale sami starają się jej szukać, drążąc z narażeniem życia i bez żadnych zabezpieczeń, głębokie studnie ziemne, w których zresztą znajdują bardzo mało wody. Dlatego ich wdzięczność jest ogromna. Kiedy, po poświeceniu studni i modlitwie w intencji wszystkich ofiarodawców, oraz po zainstalowaniu tablicy pamiątkowej, robiąc zdjęcia pytałem jak chcą wyrazić wam wdzięczność to podnieśli wszyscy ręce w górę mówiąc "Kumogne tosse".     

    W miejscowym języku ma to podwójna wymowę. Najpierw dziękujemy Bogu, bo wszystko jest jego darem i jednocześnie prosimy Boga o błogosławieństwo dla tych, którzy nam uczynili dobro. Ten dar można także ocenić miara waszego trudu włożonego w zorganizowanie tej akcji pomocy a także każdym odruchem dobroci serc tych wszystkich, którzy pomagają I uczestniczą w tej akcji. Dlatego ja tez wam mówię z całego serca, każdemu z was a szczególnie inicjatorom tej akcji, Panu Ryszardowi i grupie charytatywnej z Przeworska" Kumogne tosse". Bogu niech będą dzięki, za to, ze są wciąż ludzie, którzy są wrażliwi na biedę innych i ze chcą pomagać. Niech Pan Bóg Wam błogosławi i wynagradza za wszystko dobro, które czynicie. W załączeniu wysyłam kilka zdjęć z poświecenia i zainstalowania tablicy pamiątkowej z radosnymi twarzami dzieci i dorosłych.

Szczęść Boże!
Z Wdzięcznością i darem modlitwy
Ks. Edward Ryfa
Czad/Afryka


WIOSENNY DZIEŃ SKUPIENIA ARCHIPREZBITERATU BIESZCZADKIEGO

    Tegoroczny wiosenny dzień skupienia członków Akcji Katolickiej z archiprezbiteratu bieszczadzkiego odbył się w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Wołkowyi. Miejscem spotkania był kościół filialny w Bukowcu. Licznie zgromadzeni Członkowie Akcji Katolickiej modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Wysłuchali referatu ks. prał. Józefa Niżnika, o zadaniach związanych z hasłem tegorocznego roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”.

    Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prał. Wojciech Szlachta, archiprezbiter bieszczadzki, a współkoncelebransami byli: ks. prał. Józef Niżnik, Asystent Diecezjalny, ks. Adam Chrząszcz, miejscowy proboszcz, ks. Edward Stopyra, proboszcz parafii Uherce Mineralne.

    W homilii ks. Asystent przybliżył wszystkim postać św. Brata Alberta. Setna rocznica śmierci stanowi dobrą okazję, by przybliżyć wszystkim tę niezwykłą postać. Św. Brat Albert nie tylko służył ubogim, ale sam stał się jednym z nich. Asystent zachęcał aby zainteresować się bliżej tym świętym.

     Po zakończonej Mszy św. uczestnicy udali się do pobliskiego Domu Kultury na ciepły posiłek, który przygotował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Wołkowyi, którego Prezesem jest pani Bożena Wisła.

Zapraszam do obejrzenia galerii >>

Odpowiedzialny za pracę AK
w archiprezbiteracie bieszczadzkim
Czesław Urban


DZIEŃ SKUPIENIA CZŁONKÓW AKCJI KATOLICKIEJ ARCHIPREZBITERATU ŁAŃCUCKIEGO

    22 kwietnia 2017 r. odbył się Dzień Skupienia Akcji Katolickiej dla dekanatu: Leżajsk I, Leżajsk II, Żołynia, Przeworsk I, Przeworsk II, w parafii pw. Przemienienia PańskiegoWoli Zarczyckiej, gdzie proboszczem jest ks. prał. Józef Łobodziński.

    Spotkanie rozpoczęło się wystawieniem Najświętszego Sakramentu i Nowenną do Miłosierdzia Bożego. Następnie ks. prał. Józef Niżnik, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej, wygłosił konferencję na temat działalności Akcji Katolickiej.
Po krótkiej przerwie rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. prał. Józef Niżnik oraz księża asystenci POAK: ks. Kazimierz Kawa, ks. Mariusz z Piskorowic, ks. Ryszard Królicki oraz rodak z Woli Zarczyckiej – ojciec Franciszek.

    Homilię wygłosił ks. prałat Józef Niżnik, w której przybliżył nam postać świętego brata Alberta Chmielowskiego. Wszystkim obecnym kapłanom i członkom POAK dziękuję za przybycie i czynny udział w tym modlitewnym spotkaniu.

                                                                                    
Odpowiedzialny za pracę AK w dekanacie Leżajsk II

Ryszard Kulec

Zapraszam do obejrzenia galerii >> Wola Zarczycka

 

    Dzień Skupienia jest doskonałą okazją do zrobienia sobie duchowej rewizji życia, oraz pogłębienia wiary. My członkowie Akcji Katolickiej jesteśmy zobowiązani do permanentnej formacji, nie tylko na comiesięcznych spotkaniach w swoich parafialnych oddziałach, ale przede wszystkim na rekolekcjach i dniach skupienia. Fakt ten, jest z jednej strony łaską od Pana, ale i naszym obowiązkiem. To sam Chrystus troszcząc się o nas, zaprasza nas na „duchową ucztę”, daje nam czas, stwarza okoliczności i stawia na naszej drodze ludzi, świadków wiary. Jest nim na pewno ks. prał. Józef Niżnik, który nie szczędzi czasu, swoich sił, swojego zdrowia, aby zbliżać nas do Boga. Tak było w sobotę 22 kwietnia, w Woli Zarczyckiej do południa i w Albigowej po południu; prosił, nawoływał, upominał i wskazywał nam drogę do świętości.

    Dziękujemy Ci zacny Kapłanie, że jesteś tak użytecznym narzędziem w ręku Boga. Jak potraktowaliśmy tą „ofertę” Jezusa w tym roku? Czy tradycyjnie, że jakoś to będzie, czy w zatroskaniu o swoje i innych zbawienie? Czy jako prezesi zrobiliśmy wszystko, żeby zachęcić swoich członków do uczestnictwa? Czy mamy świadomość, że aby „iść i głosić” musimy najpierw zrobić porządek w sobie, potem w swojej rodzinie, miejscu pracy, parafii?...o tym mówił Ks. Asystent.    Droga Siostro! Kochany Bracie. Zatrzymaj się chociaż na chwilę i odpowiedz sobie na pytanie; z czym wyjechałem z tych tegorocznych Dni Skupienia?


Członek Zarządu DIAK 

Tadusz Rogowski

Zapraszam do obejrzenia galerii >> Albigowa


ZAPROSZENIE NA DZIEŃ SKUPIENIA CZŁONKÓW AKCJI KATOLICKIEJ ARCHIPREZBITERATU ŁAŃCUCKIEGO

22 kwiecień /sobota/

Wola Zarczycka - godz. 10 00

Albigowa - godz. 14 00

Program /ok 3 godz./
1. Różaniec
2. Konferencja ks. Asystenta Józefa Niżnika
3. Nowenna przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia i Koronka
4. Przerwa
5. Msza św. z kazaniem

Panie i Panowie prezesi poproście swoich Księzy Asystentów POAK do wspólnego udziału w tym ważnym wydarzeniu formacyjnym naszego Stowarzyszenia.

Odpowiedzialny za pracę AK
w archiprezbiteracie łańcuckim
Tadeusz Rogowski


REKOLEKCJE DLA ZARZĄDÓW DIAK W POLSCE

    W Domu Rekolekcyjnym przy parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju odbyły się rekolekcje dla Zarządów DIAK (24-26.03). To już czwarta, ostatnia tura rekolekcji w Polsce. Rekolekcje głosił ks. prał. Józef Niżnik, Asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej. Nasz Zarząd jest reprezentowany był przez 9 osób na czele z panią prezes Danutą Figielą.

 

Zapraszam do obejrzenia galerii >> Dzień pierwszy

Zapraszam do obejrzenia galerii >> Dzień drugi

Zapraszam do obejrzenia galerii >> Dzień trzeci


Starsze wiadomości >>

Copyright © 2006-2017 Akcja Katolicka Archidiecezji Przemyskiej